Pożegnanie Przyjaciela Szkoły PDF Drukuj Email
Wpisany przez Edyta Zdunek   
sobota, 24 lutego 2018 12:36

„Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią się im płaci.”

22 lutego 2018 roku delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych śp. Leszka Gałysza – wielkiego przyjaciela szkoły i Leszkowic. Mieliśmy okazję wspólpracować szczególnie blisko w czasie, kiedy wybieraliśmy Patrona oraz potem w procesie gromadzenia pamiątek po Zdzisławie Taczalskim (radiotelegrafiście z Dywizjonu 301), którego śp. Leszek Gałysz był siostrzeńcem.

Warto dziś jeszcze raz przypomnieć, kim był. To polski reżyser, scenarzysta, autor projektów plastycznych, animator i producent. Właściciel studia grafiki filmowej J&P Studio, współwłaściciel studia Kuchnia Filmowa. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie (1968), Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi.

Od 1970 związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Był twórcą opracowań plastycznych seriali i filmów autorskich: "Pomysłowy Dobromir", "Dixie", "Fortele Jonatana Koota", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Film pod strasznym tytułem", "Bukolandia".

W 1978 r. debiutował jako samodzielny reżyser filmem "Jego pierwsza miłość", potem zrealizował jako samodzielny reżyser około 42 filmów.

W 1985 roku jako reżyser i scenograf w Stołecznej Estradzie stworzył spektakl muzyczny dla dzieci - bajkę rockową, pt: "Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu Krainy Leniuchów".

Jako grafik okazjonalnie podejmował projekty grafiki ilustracyjnej, okładek płyt, komiksów.

Chętnie czas wolny od pracy spędzał w rodzinnym domu. W 2011 roku na Gminnych Dożynkach w Leszkowicach zaprezentował swój najnowszy film „Rybak na dnie morza”.

Urodził się 29 października 1948 w Leszkowicach – zmarł 14 lutego 2018 roku w Warszawie.

więcej informacji


Poprawiony: środa, 28 lutego 2018 16:30