Wyjeżdzaliśmy na Festiwal Nauki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Barbara Kaliszewska   
środa, 28 września 2011 13:40

NA VIII LUBELSKIM FESTIWALU NAUKI

22 września grupa 27 uczniów z klas II - VI wyjechała pod opieką pań Ilony Bocian, Barbary Kaliszewskiej i Janiny Praczyk na pokazy edukacyjne zorganizowane przez lubelskie uczelnie wyższe.

Już drugi rok z kolei uczestniczymy w wydarzeniach festiwalowych i za każdym razem oglądamy coś innego, gdyż oferta jest bardzo bogata. Teraz oglądaliśmy proces produkcji tabletek, sprawdzaliśmy ich właściwości fizyczne i chemiczne na specjalnych aparatach. Zajęcia odbywały się w nowym budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego. W tym samym miejscu obejrzeliśmy wspólnie z grupą uczniów klas I -III z innej szkoły prezentację multimedialną o losach tabletki w organizmie człowieka. Było wiele pytań od uczniów tej innej szkoły. My spieszyliśmy się na kolejne zajęcia "Istota ogrodów skalnych" na Uniwersytecie Przyrodniczym. Doktorantka tej uczelni prezentowała własne "ogródki" założone w doniczkach, opowiadała o historii ogrodów, pokazywała zdjęcia roślin typowych dla tego środowiska. Na czwarte z kolei zajęcia przemieściliśmy się autokarem na ulicę Nadbystrzycką, gdzie mieści się Politechnika Lubelska. Na Wydziale Inżynierii Środowiska uczestniczyliśmy, zdaniem niektórych uczniów, w najciekawszym pokazie. W niewielkim laboratorium młode pracownice uczelni demonstrowały niewidzialne gołym okiem organizmy, które żyją w pomieszczeniach wspólnie z ludźmi. Są to bakterie, wirusy i grzyby. W warunkach laboratoryjnych są wychwytywane z powietrza przez specjalny aparat, zwabiane na pożywkę, zamykane w szklanych naczynkach, w których sobie rosną. W tej postaci wyglądają okazale, a pobrane z nich próbki mogliśmy oglądać pod mikroskopem.

Na tym zakończył się dzień pełen wrażeń, jedynych w swoim rodzaju. Niektórych skłonił do zastanawiania się nad kierunkiem dalszego kształcenia się.Poprawiony: poniedziałek, 14 listopada 2011 13:12