Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Edyta Zdunek   
niedziela, 30 października 2016 19:49

?Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa? jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, którego celem jest uatrakcyjnienie księgozbioru bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych I rozwijanie zainteresowań uczniów. Od września tego roku szkolnego jest on realizowanym w naszej szkole.

Już w ubiegłym roku szkolnym przygotowano wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Po jego pozytywnym zaopiniowaniu biblioteka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 5 tys. zł. Dotacja została wykorzystana na zakup książek w formie tradycyjnej.

W ramach programu podjęto m.in. następujące działania: przeprowadzono ankietę wśród wszystkich uczniów na podstawie której rozpoznano preferencje czytelników biblioteki szkolnej; przygotowano plan zakupu książek oraz zwrócono się do Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców o jego zaopiniowanie.

Warto podkreślić, że w realizację programu jest zaangażowana cała społeczność.

W miesiącu  Październiku - Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych odbyło się szereg ciekawych wydarzeń:

Uczniowie klasy szóstej i piątej w ramach akcji "Czwartki z bajką" mieli możliwość zaprezentowania książek na forum całej szkoły, czytając ich fragmenty na sali gimnastycznej. Fragmenty wybranych utworów odczytywane były podczas długiej przerwy przez: Aleksandrę Dzięcioł, Kingę Supryn, Kingę Misiarz. Wśród prezentowanych pozycji pojawiły się m. in.: "Calineczka", "Brzydkie kaczątko","Mała Syrena".

W klasach młodszych I-III realizowany był konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę pod tytułem "By czytać się chciało zakładkę zrób wspaniałą".

A oto wyniki:

I miejsce - Maja Budzyńska

II miejsce - Izabela Kępa i Gabriela Misiarz

III miejsce - Wioletta Kiełczykowska i Jan Noga

Wyróżnienie:  Gabriela Kępa, Aleksandra Kozłowska i Jakub Cieniuch

Kategoria klas  IV-VI wzięła udział w konkursie fotograficznym pt. "Z książką mi do twarzy".

I miejsce - Zuzanna Polak i Joanna Marzęta

Wyróżnienie: Martyna Zabielska, Patrycja Gawryluk, Nikol Wac i Oskar Grzegorczyk

Odbyły się również: akcja "coś dla ciała" dla wypożyczających w każdy wtorek października i quizy interaktywne.

Oprócz tego w bibliotece odbywają się kiermasze taniej książki i prezentowane są informacje o godzinach pracy oraz o aktualnych wydarzeniach kulturalnych. Do chwili obecnej zakupiono już 242 książki. Wszystkie są na bieżąco opracowywane, prezentowane na wystawie nowości wydawniczych i udostępniane czytelnikom.

ü akcja "coś dla ciała" dla wypożyczających w każdy wtorek października


Poprawiony: czwartek, 08 grudnia 2016 11:02